HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
TSKgel™ ODS-120T HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ ODS-120T columns contain 150 Å pore size silica particles. The exclusion limit of 10,000 Da makes TSKgel™ ODS-120T columns a good choice for the reversed phase chromatography of peptides, small proteins, and small molecular weight compounds in organic and environmental samples.
| Pore Size | 150 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Solvents | 0 to 100% organic solvent |
| Carbon Load | 22% |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Temperature | 10°C to 50°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Spherical Silica |
| Length (Metric) | 30 cm |
| pH | 2.0 - 7.5 |
| Material | Stainless Steel |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L1 |
TSKgel™ ODS-120T HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Shipped in 70% methanol, 30% water
TSKgel™ Alpha-5000 HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with rigid, porous polymer beads which show minimal shrinkage or swelling in different solvent systems. Columns are best used for the separation of polymers that are soluble in polar organic solvents.
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | RP-Select B |
| Phase | Reversed Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| Material | Stainless Steel |
| USP Type | L7 |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Columns/Purospher™ STAR RP-18 Endcapped Sorbents HPLC Cartridges, 3 micron
For ultra-fast applications, where resolution, sensitivity and sample throughput are crucial
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 3/Pk. |
| Surface Area | 330 m²/g |
| Max. Pressure | 2175 psi (150 bar) to 2900 psi (200 bar) |
| Column Format | Cartridge |
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Cartridge |
| Carbon Load | 17% |
| Packing Material | Silica |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| pH | 1.5 to 10.5 |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ SeQuant™ ZIC™-HILIC (3.5μm, 100Å) PEEK Coated HPLC Column, 100-2.1
Control interactions between the hardware and analytes. MilliporeSigma™ SeQuant™ ZIC™-HILIC (3.5μm, 100Å) PEEK Coated HPLC Column, 100-2.1 has an inert coating, a high-performance, zwitterionic stationary phase and a larger surface area
MilliporeSigma™ SeQuant™ ZIC™-HILIC (3.5μm, 100Å), Capillary HPLC Column, 150-1
Suitable when limited sample is available or for compounds that are difficult to separate. MilliporeSigma™ SeQuant™ ZIC™-HILIC (3.5μm, 100Å), Capillary HPLC Column, 150-1 has a high-performance, zwitterionic stationary phase and a large
MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 125-2
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 125-2 comes with customized packing (please specify packing material) and is 125mmL x 2mmI.D.
Thermo Scientific™ Syncronis™ HILIC HPLC Columns
Maximize liquid chromatography reproducibility and laboratory productivity using Thermo Scientific™ Syncronis™ HILIC LC Columns.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | Zwitterionic |
| Temperature | 60°C |
| Column Type | HILIC |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 320 m²/g |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Cartridge |
| Stationary Phase | Cyano (CN) |
| Phase | Normal and Reversed Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Mixed Mode |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| Material | Stainless Steel |
| USP Type | L10 |
Thermo Scientific™ Accucore™ PFP HPLC Columns
Use these solid core particle columns to analyze difficult-to-resolve mixtures including DOA and pharmaceuticals.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.6 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | PFP |
| Temperature | 70°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Ultrapure Silica |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 130 m²/g |
| Max. Pressure | 14500 psi (1000 bar) |
| Product Line | Accucore |
| USP Type | L43 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express RP-Amide HPLC Column, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express RP-Amide can be used for basic, acidic, or neutral compounds with orthogonal selectivity from C18 or C8. The polar-embedded Ascentis™ Express 5 μm RP-Amide columns are compatible with 100% aqueous mobile phases without suffering from 'phase collapse'.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Amide, Alkyl |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Amide, Alkyl Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express 160 Å C30 HPLC Column, 2.7 μm Particle Size
A high-speed, high-performance liquid chromatography column based on the wider-pore (160 Å) Fused-Core™ particle design
| Pore Size | 160 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Carbon Load | 4.5% |
| Stationary Phase | C30 (triacontyldimethyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C30 (triacontyldimethyl) Phase/Fused-Core™ Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 90 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
| USP Type | L62 |
Thermo Scientific™ Accucore™ Phenyl-X HPLC Columns
Use this solid core column for fast, high-resolution separations of aromatic compounds.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.6 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Temperature | 70°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Ultrapure Silica |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 130 m²/g |
| Max. Pressure | 14500 psi (1000 bar) |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 250 mm |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 350 m²/g |
| Max. Pressure | 2175 psi (150 bar) to 2900 psi (200 bar) |
| Column Format | Cartridge |
| Particle Size | 10 μm |
| Type | Cartridge |
| Carbon Load | 21.6% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2 to 7.5 |
| USP Type | L1 |